تکنیک های سئو

سئو یا به عبارتی بهینه سازی موتور های جست‌و‌جو، پربازده‌ ترین روش دیجیتال مارکتینگ است که در عین حال، با کمترین هزینه نسبت به‍‎‍‏ سایر روش ها، سایت شما را به موفقیت و درآمد انفجاری میرساند. در ادامه به روش های پیشرفته ای برای رسیدن به موفقیت با سئو میپردازیم…

اگر با روش های رشد کسب و کار و سایت آشنا باشید ، احتمالاً حداقل یکبار مفهوم سئو به گوشتان خورده است. به تعریف ساده، سئو ؛ دانشی است که باعث بهبود نتایج سایت و کسب و کارتان در گوگل یا سایر جستجوگر ها میشود. طبق آمارهای جهانی، میتوان گفت سئو پربازده‌ترین روش مارکتینگ برای هر کسب و کاریست، در عین‌حال یکی از کم هزینه ترین روش های بازاریابی دیجیتال هم هست ؛ حالا چرا ؟

احتمالاً شگفت انگیز میشوید اگر بدانید در هر ثانیه حدود ۳میلیون سرچ در گوگل انجام میشود و اگر نرخ تبدیل را یک صدم درصد درنظر بگیریم، در هر ثانیه ۳۰۰ خرید توسط گوگل صورت میگیرد که این آمار در مقیاس روز و ماه، فوق العاده است. در ادامه، به چند رمز سئو اشاره میکنیم که حداقل نیمی از رقبای هر حوزه کاری آنها را جدی نمیگرند و هر کدام از این هفت رمز، میتواند رمز موفقیت یک کسب و کار باشد. پس در ادامه این رمزگشایی، با ما همراه باشید.

۱سرعت سایت، عامل مهم موفقیت در سئو!

احتمالاً تا به حال برای شما پیش آمده است که به رستورانی حضوری مراجعه کنید و به دلیل خدماتی که در بازه طولانی مدت به شما ارائه می‌دهند ( همانند دیر آوردن غذا ) آزرده خاطر شوید؟ عکس المعل شما چیست؟ قطعاً که این موضوع همانند سرعت کند سایت‌ها است که تأثیر منفی مستقیم آن بر سایت، انکار نشدنی است…

طبق آمارهای جهانی، امروزه حدود نیمی از بازدیدکنندگان و کاربران سایتها، بیشتر از ۳ ثانیه منتظر لود کامل یک سایت نمی‌مانند و این یعنی اگر مدت زمان لود سایت شما از این مقدار بیشتر باشد،

متاسفانه شما حدود نیمی از بازدید کنندگان سایت خود را از دست میدهید که این اتفاق، روی نرخ تبدیل و میزان درآمد سایت و کسب و کار شما تاثیر قطعی میگذارد. لذا بهینه سازی سرعت را یک سرمایه گذاری بدانید…

بهبود سرعت لود سایت، در چند سطح انجام میشود. سطح اول، بهینه سازی توسط افزونه سرعت سایت همانند litespeed و WP Rocket است که با پیکربندی صحیح، کدهای های css , Js , html و تصاویر سایت را فشرده و سبک میکند و قادر است تا 50% سرعت لود سایت را بالا ببرد و تاثیر مثبت سئویی به ارمغان آورد… همچنین می توانید با فعالسازی سیستم کش افزونه بهینه سازی‌سرعت خود ، سرعت لود سایت را تا حد قابل توجهی بالا ببرد.

در سیستم کش درخواست های ارسال و دریافت شده از سرور کاهش می‌یابد و باعث بهبود عملکرد سخت افزار هاست میشود. یکی از تکنیک های تکمیلی برای افزایش سرعت سایت با تکیه بر سیستم کش، راه اندازی CDN است که نسخه از پیش لود شده سایت را، توسط سرورهای خود به کاربران نزدیک میکند و باعث بهینه سازی سرعت سایت می شود. پیشنهاد میشود اگر از این سرویس استفاده نمی کنید، اقدام به فعالسازی آن کنید و تغییرات را بررسی کنید…

تکنیک های سئو

سطح دوم بهینه‌سازی سرعت سایت، ارتقای منابع هاست و سرور است. این امر موجب میشود ظرفیت پردازشی سایت شما تا حد محسوسی افزابش یابد و در برابر ترافیک بالای صفحات، بهترین عملکرد را داشته باشد.

سئو

تکنیک های سئو

سطح آخر و برتر بهینه سازی سرعت سایت ، بررسی و فشرده سازی تخصصی کدها و فایل های سایت توسط برنامه نویس است که امروزه،‌ برندهای بزرگ کشور همانند فرادرس و… با بکارگیری تیم برنامه‌نویسی، این سطح را در سایت خود اجرا کرده اند و از سرعت خوبی برخوردارند..

پیشنهاد میشود اگر با اجرای سطوح قبلی، همچنان از سرعت سایت خود ناراضی هستید، از یک برنامه‌نویس مجرب برای رفع این مشکل استفاده کنید…

۲- پیکربندی صحیح فایل Robots.txt چالش حیاتی اما از یاد رفته!

یکی از نکات مهمی که سئوکاران فراموش می کنند یا جدی نمی گیرند، پیکربندی صحیح فایل Robots هست که این امر ، تاثیر مستقیم بر سئوی سایت دارد. به عنوان نمونه، چالشی که بعضاً در سایتها به دلیل عدم کدنویسی صحیح قالب پیش می آید، ایندکس شدن چند نسخه از یک صفحه سایت در گوگل است که بعدها میتواند گریبان گیر صفحه اصلی، و نابودی مسیر سئو سایت شود.

این اتفاق اغلب برای صفحات لیست محصول یا اصطلاحاً PLP می افتد. در این چالش، نسخه های دیگری با عنوان صفحه دوم و سوم و… صفحه هدف اصلی در گوگل ایندکس میشود که عبارت …/page/2 و …/3 و … به انتهای آدرس آنها اضافه شده است. این آدرس ها درواقع به دلیل صفحه بندی بودن محصولات آن صفحه به وجود می‌آیند و اساساً باید توسط قالب، نوایندکس شده باشند اما به دلیل نقص کد نویسی بعضی قالب ها، این ایراد دیده میشود.

در این مورد و موارد مشابه، فایل Robots.txt به داد شما خواهد رسید ! این فایل درواقع یک شیوه نامه برای تعیین ابعاد فعالیت خزشگرها و ربات های گوگل در سایت شماست که توسط متخصص سئو سایت پیکربندی میشود.

برای حل چنین مشکلی، کافیست به فایل Robots.txt سایت خود مراجعه و تکه کد Disallow:*/page/* را درآن قرار دهید تا تمامی صفحه بندی های لیست محصولات شما، نو ایندکس شود و ربات های گوگل اجازه خزش آنهارا نداشته باشند.

برای بررسی وجود یا عدم وجود این نقص در سایت شما ؛ کافیست عبارت زیر را در گوگل سرچ کنید.

Site:URL (URL:آدرس صفحه مورد نظر )

نمونه:

Site:webnad.net/تکنیک-های-سئو/

درصورتی که فقط یک نتیجه به نمایش درآمد، شما با این مشکل مواجه نیستید اما درصورتی که نتیجه هایی مشابه آدرس های مذکور وجود داشت، باید طبق دستورالعمل اقدام کنید. همچنین Robots.txt ، قابلیت های دیگری هم‌دارد که سئوکاران نباید از آن غافل شوند…

تکنیک های سئو

۳- نرخ تبدیل پایین، کابوس سرسام آور در سئو، کاربران را شکار کنید!

به جرئت می توان گفت یکی از بدترین چالش‌هایی که سئوکاران با آن رو به رو هستند زمانی خواهد بود که جایگاه خوبی در گوگل دارند اما نرخ تبدیل پایین، آن‌ها را کلافه می‌کند. برای درک بهتر این بحران؛ یک مثال می زنیم:

فرض کنید در یکی از صفحاتی که در آن محصولی را برای فروش گذاشته‌اید ، روزانه 2000 بازدید دارد اما فقط ۱۰ نفر محصول شما را خریداری کنند. قطعاً که این موضوع نرخ تبدیل پایین را به‌خوبی توجیه می‌کند و آن‌جا است که باید از ابتدا مسیر را بررسی کنید و ایراد کار خود را بیابید. در ادامه چند عامل موثر در افزایش نرخ تبدیل را باهم مرور میکنیم:

اولین موردی که کاربر در لندینگ شما با آن مواجه میشود، ظاهر صفحه شما خواهد بود. اگر بتوانید بهترین ظاهر و رابط کاربری را در سایت خود داشته باشید، شایسته عنوان بهترین حوزه خودتان خواهید بود.

چرا که ذهن کاربران، علاوه بر نام و لوگوی برند شما، خلاصه ای از شکل و شمایل و تجربه کاربری خود از سایت شما را به خاطر می سپارند که این وجه تمایز را می توان یک فرصت طلایی برای جذب کاربر و معرفی به دیگران دانست.

برای بهتر شدن در این مورد، بی چون و چرا میتوانید از رقبای خود ایده بگیرید؛ در ایده گرفتن از رقبای برتر حوزه خود، موضع نگیرید. این ساز و کار موفق شدن است...

سئو سایت

2. مورد دوم بحث مارکتینگ و فروش به کاربر است… از عوامل موثر در این بخش میتوان به قیمت‌گذاری، فرایند تحویل ، اعتمادسازی و پشتیبانی اشاره کرد که در بخش قیمت گذاری، باید بتوانید منصفانه‌ترین قیمت را ارائه دهید یا درغیر اینصورت، دلیل قانع کننده ای برای گران بودن محصول خود داشته باشید (برای مثال: تحویل فوری)…

تکنیک های سئو

در بخش بعدی باید بتوانید با بکارگیری بخش هایی اعم از سوالات متداول و… فرایند پس از پرداخت را در ذهن کاربر مصور کنید. همچنین در بخش اعتمادسازی برای جذب کاربران بی‌اعتماد، از بخش هایی مثل نظرات آخرین خریداران، آخرین ارسالی ها، مجوزها و مواردی از این نوع استفاده کنید که بتوانید این قشر از خریداران را در تور خود به دام بیندازید. در بخش آخر باید بهترین پشتیبانی را داشته باشید. دکمه های مستقیم تماس و آدرس فروشگاه باید در صفحه وجود داشته و دائماً پاسخگو باشند. همچنین با توجه به اینکه اکثر سوالات کاربران مربوط به قبل ازخرید هستند، می توان سیستم چت آنلاینی همانند گفتینو را روی صفحه پیاده کرد تا بتوان بهترین پشتیبانی را قبل از خرید برای پاسخ به سوالات به کاربران ارائه داد.

اما آنلاین مارکتینگ ابعاد پیچیده و پیشرفته‍‌ تری دارد که هرکدام میتواند برگ برنده یک آنلاین مارکت باشد.

پیشنهاد میکنیم اگر به دنبال رشد و ارتقای روزافزون سایت و کسب و کار خود هستید، جدیدترین روش های مارکتینگ را از بروزترین منابع دنبال کنید. سایت گروه وب ناد بهترین مرجع آموزش های سئو و مارکتینگ در ایران است که همه روزه، مطالبی در اینباره منتشر می کند. اگر به دنبال گنجینه راز و رمز های سئویی هستید، حتما به مطالب مربوط به آموزش سئو گروه وب ناد مراجعه کنید و نهایت استفاده را از این منبع ارزنده ببرید.

۴- تمامیت تمرکز و اعتبار را صرف کلمه کلیدی اصلی نکنید…

یکی از باورهای غلطی که امروزه بسیار رایج شده آن است که کلماتی که بسیار سرچ میشوند قطعاً ورودی و فروش بالایی دارند ، در صورتی که اصلاً این گونه نیست ؛ فرض کنید شما روی کلمه آموزش ریاضی تمرکز کرده‍ اید و با بررسی آمار و نتایج و سرچ بالای این کلمه می‌خواهید سئو صفحه مربوط به آن را استارت بزنید.

قطعاً شما باید بدانید افرادی که وارد این صفحه می‌شوند ممکن است بخواهند اطلاعات کلی درباره آموزش های ریاضی و شیوهٔ مطالعه آن را بدانند و قطعاً که این کلمه اصطلاحاً کلی است و فروش فوق‌ العاده و نرخ تبدیل بالا را به ارمغان نمی آورد..

حالا فرض کنید که کلمه‍ ایی همانند آموزش ریاضی پایه دهم و کلماتی دیگر مثل آموزش ریاضی کنکور ریاضی و آموزش ریاضی حضوری در تهران و…. از جمله کلمات کلیدی بلند این حوزه محسوب ‌شوند ؛ بنظر شما تفاوت اصلی آنها با کلمه کلیدی اصلی چیست ؟

مسلم است؛ کاربری که سرچ می‌کند آموزش ریاضی حضوری در تهران مصمم به یادگیری به صورت حضوری در تهران است و اگر سایت شما روی این کلمه جایگاه خوبی داشته باشد، به احتمال خیلی زیاد محصول شما به این کاربر فروش میرود. درچنین کلماتی با اجرای تیریک های اعتماد سازی و مارکتینگی که در بخش‌های قبلی عنوان شد می‌توانید فروش بالایی با ورودی کم داشته باشید.

نتیجه آن است که کلمات با ورودی بالا،‌ همیشه فروش بالا را حاصل نمیکنند و ممکن است که اگر کلمه ایی ورودی کمی داشته باشد؛ به‌اندازه چندین کلمه کوتاه برای شما بفروشد…

۵- رپورتاژ های خود را رها نکنید، هنوز جای کار هست…

رپورتاژ‌‌های خود را دنبال کنید؛ هر رپورتاژ یک فرصت است. تقویت رپورتاژ ها و افزایش اعتبار صفحاتی از سایت های دیگر که لینک فالو سایت شما در آن قرارداشته باشد، بی شک تاثیر لینک دریافتی را افزایش میدهد لذا رپورتاژ های خود را با برنامه ریزی منتشر کنید و برای بعد از انتشار رپورتاژ هم برنامه داشته باشید.

از جمله روش هایی که می توانید با بکارگیری آنها تاثیر لینک رپورتاژی خود را دائما تقویت کنید، ارسال بازدید است. افزایش ترافیک صفحه رپورتاژ، اعتبار صفحه را تقویت میکند. البته برای بهتر اجرا کردن این تکنیک باید محتوای کاربردی و ارزنده ای در رپورتاژ خود منتشر کنید که این عامل خود به تنهایی باعث تقویت رپورتاژ میشود…

کامنت گذاشتن در رپورتاژ‌ حکم آبدیت محتوایی رپورتاژ شمارا دارد که پیشنهاد می شود در بازه های منظم،

اقدام به کامنت گذاری در رپورتاژهای خود کنید تا موجب جلب توجه ربات ها و خزشگرهای گوگل شوید…

۶- بدون برندسازی، یک جای کار سئو برای گوگل می لنگد…

سایت‌های زیادی در ایران روزانه تأسیس میشود اما چه تعداد از این سایت‌ها به موفقیت می رسند؟ اگر از ما بپرسید پاسخ ما سایت‌هایی است که برندینگ عالی داشته باشند.

برندسازی فعالیتیست که علاوه بر تاثیر مثبت سئویی مستقیماً بر روی میزان فروش شما تاثیرگذار خواهد بود و گوگل بخش زیادی از میزان پیشرفت در برند سازی را در میزان سرچ برند می‌سنجد. درواقع شما با پیشرفت در برندسازی، با یک تیر دو نشان را میزنید.

مزیت اول برندسازی، جاگرفتن برند و کسب‌و‌کار شما در ذهن کاربر است که

باعث افزایش اعتماد شخص به برند شما هنگام خرید و معرفی و پیشنهاد شدن شما توسط کارابران به یکدیگر میشود.

مزیت دوم آن کنجکاو شدن کاربر برای دانستن بیشتر درباره برند شما میشود و

باعث افزایش میزان سرچ برند شما در گوگل می شود که همانند یک رپورتاژ قدرتمند، باعث افزایش اعتبار سئویی سایت میشود.

مزیت سوم آن پایدار شدن رتبه شما در نتایج میشود. برای مثال اگر بخواهیم دو سایت در صفحه اول یک کلمه را باهم در طولانی مدت مقایسه کنیم، سایتی برنده این مقایسه است که برندینگ بهتری داشته باشد چرا که تجربه ثابت کرده سایتهایی که برندینگ بهتری دارند، راحت‌تر رشد می کنند و در طولانی مدت ، جایگاه خود را از دست نمی دهند.. پس اگر قصد دارید اصولی و حرفه ای کار کنید ، برندینگ بهترین همراه مسیر شما خواهد بود.

تکنیک های سئو

۷- قفلی نزنید، گاهاً باید نشست و نفسی تازه کرد…

فرض کنید در یک جلسه دو نفره با کارمند ارشد امور استخدام مجموعه‌ای در حال مصاحبه هستید و تا پایان جلسه یک بند صحبت کنید، از ویژگی‌های خودتون بگید، رزومه‌تون رو شرح بدید و تا انتهای جلسه اجازه صحبت به آن کارمند ندهید و جلسه به پایان برسد.

در نهایت آن کارمند خیلی از صحبت های شما را فراموش می کند و احتمالا با استخدام شما موافقت نمی کند. حالا همین فرایند بین شما و گوگل در جریان است…

وقتی به سایت استراحت ندهید سایت مدام صحبت می کند و به گوگل اجازه فکر کردن نمی دهد و

این یعنی هدر رفتن زحمات شما؛ لذا سعی کنید در کنار فعالیت مداوم و قدرتمند ،

توقف و استراحت را فراموش نکنید، اجازه دهید نتایج راکد شوند و سپس با توجه به نتایج واقعی پلن را بچینید…

برای مثال در بازه ۴ هفته ای یا یک ماه، ۳ ماه را به فعالیت مداوم و قدرتمند اختصاص دهید و

در هفته چهارم، هم به سایت و هم به خودتان استراحت دهید تا بتوانید با إهن باز تر، روی نتایج واقعی تر فعالیت کنید…


پایانی…

رعایت نکاتی که عنوان شد، در ابتدا دانش شما را چند سطح و درنهایت کسب و‌ کار شما را چند پله بالاتر می برد اما یادمان نرود سئو، حاصل مجموعه ای از فعالیت ها با چاشنی صبر و استمرار است و

دانش یک سئومن حرفه ای در چند تکنیک ساده یا غیرساده خلاصه نمی شود. در این هیاهوی رشد تکنولوژی و هوش مصنوعی اگر در جایگاه شغلی‌تان به دنبال بقا و حرفه ای شدن هستید ، باید آموزش ببینید و آموزش ، همان پله های موفقیت هستند.

تنها منبع آموزشی که در این زمینه برای کاربران ایرانی سنگ تمام گذاشته باشد، سایت گروه وب ناد است،

گروه وب ناد سالهاست که برترین آموزش ها را ارائه میدهد، امیدواریم از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید و توانسته باشیم، ذره‌ای به دانش شما در راستای بهترین بودن افزوده باشیم.

تکنیک های سئو